News October 10, 2019

Tones And I leads 2019 ARIA Awards nominees [full list]

Tones And I leads 2019 ARIA Awards nominees [full list]

Never before in the history of ARIA nominations has the effect of streaming been so obvious, with a diverse array of acts under the spotlight.

No surprise at all that the biggest Australian streaming story of the year, , lead this morning’s noms announcement with eight.

She has been one of the fastest shooting stars in Australian music history.

As has been stated often, in 12 months she’s gone from busking the streets of Byron Bay to playing to 100,000 at the AFL Grand Final at the Melbourne Cricket Grounds and breaking the record for most weeks (10) at #1 on the ARIA Singles chart by an Australian act.

But what’s interesting is the wide array of categories she’s nominated for.

She’s up for best female artist, pop release, independent release and video (the latter presented by YouTube Music) as well as breakthrough artist and song of the year, the latter also presented by YouTube Music.

Her songs were also nominated in the producer and engineer categories.

The diversity spills over to the seven gongs for Hilltop Hoods and The Teskey Brothers.

With six were Julia Jacklin and Thelma Plum.

Paul Kelly had five – and became the first artist in ARIA history ro be nominated across three genres in the same year.

That the Teskey Brothers and Thelma Plum are in both the album and breakthrough categories is not just a testament to their hard-touring but again also to the speed with which streaming now delivers results and its impact on live performances.


THE FULL LIST

Album of the Year

Dean Lewis – A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Hilltop Hoods – The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)

RÜFÜS DU SOL – Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)

The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)

Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd) 

 

Best Male Artist

Dean Lewis – A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Guy Sebastian – Choir (Sony Music Australia)

Hayden James – Between Us (Future Classic)

Matt Corby – Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Paul Kelly – Nature (EMI Music Australia)  

 

Best Female Artist

Amy Shark – Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)

Jessica Mauboy – Little Things (Sony Music Australia)

Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)

Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)

Tones And I – ‘Dance Monkey’ (Bad Batch Records/Sony Music)

 

Best Dance Release

Dom Dolla – ‘Take It (Sweat It’ Out/Warner Music Australia Pty Ltd

FISHER – ‘You Little Beauty’ (etcetc Music)

Peking Duk & Jack River – ‘Sugar’ (Sony Music Australia)

PNAU – ‘Solid Gold’ (etcetc Music)

RÜFÜS DU SOL – ‘Solace’ (Rose Avenue Records/Sony Music Australia) 

 

Best Group

5 Seconds Of Summer – Easier (Interscope / EMI Music Australia)

Birds Of Tokyo – Good Lord (EMI Music Australia)

Hilltop Hoods – The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)

RÜFÜS DU SOL – Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)

The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)

 

 Breakthrough Artist

G Flip – About Us (Future Classic)

Stella Donnelly – Beware Of The Dogs (Stella Music/MGM)

The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)

Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)

Tones And I – ‘Dance Monkey’ (Bad Batch Records/Sony Music)

 

Best Pop Release

Amy Shark – ‘Mess Her Up’ (Wonderlick Recording Company)

Dean Lewis – ‘A Place We Knew’ (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Guy Sebastian – ‘Choir’ (Sony Music Australia)

Thelma Plum – ‘Better In Blak’ (Warner Music Australia Pty Ltd)

Tones And I – ‘Dance Monkey’ (Bad Batch Records/Sony Music) 

 

Best Hip Hop Release

Baker Boy – ‘Cool As Hell’ (Danzal Baker/Island Records Australia)

Hilltop Hoods – The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Illy – ‘Then What’ (Sony Music Australia)

Sampa The Great – ‘Final Form’ (Ninja Tune/Inertia Music)

Tkay Maidza – ‘Awake feat. JPEGMAFIA’ (Dew Process/Universal Music Australia)  

 

Best Soul/R&B Release

Kaiit – ‘Miss Shiney’ (Alt. Music Group/Ditto Music)

Matt Corby – Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Adrian Eagle – ‘AOK’ (Adrian Eagle)

Genesis Owusu – ‘WUTD + Vultures’ (Ourness/AWAL)

Tash Sultana – ‘Can’t Buy Happiness’ (Lonely Lands Records/Sony Music Australia)

 

Best Independent Release

Angie McMahon – Salt (Independent/AWAL)

G Flip – About Us (Future Classic)

Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)

The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)

Tones And I – The Kids Are Coming (Bad Batch Records/Sony Music)

 

 Best Rock Album

Amyl and The Sniffers – Amyl and The Sniffers (Flightless Records)

Holy Holy – My Own Pool Of Light (Wonderlick Recording Company)

Jimmy Barnes – My Criminal Record (Bloodlines)

Midnight Oil – Armistice Day: Live at The Domain, Sydney (Sony Music Australia)

Northlane – Alien (UNFD)

Skegss – My Own Mess (Ratbag Records)  

 

Best Adult Contemporary Album

Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)

Paul Kelly – Nature (EMI Music Australia)

Samantha Jade – The Magic of Christmas (Sony Music Australia)

Seeker Lover Keeper – Wild Seeds (Liberation Records)

The Paper Kites – On The Corner Where You Live (Wonderlick Recording Company) 

 

Best Country Album

Charlie Collins – Snowpine (Mirror Music/Inertia Music)

Felicity Urquhart – Frozen Rabbit (ABC Music/Universal Music Australia)

Lee Kernaghan – Backroad Nation (ABC Music/Universal Music Australia)

Morgan Evans – Things We Drink To (Warner Music Nashville)

Sara Storer – Raindance (Universal Music Australia)

 

Best Hard Rock/Heavy Metal Album

Clowns – Nature/Nurture (Damaged Record Co./Caroline Australia)

Dead Letter Circus – Dead Letter Circus (BMG)

DZ Deathrays – Positive Rising: Part 1 (I OH YOU)

King Gizzard and The Lizard Wizard – Infest The Rats’ Nest (Flightless Records/Inertia Music)

 

Best Blues & Roots Album

Dan Sultan – Aviary Takes (Liberation Records)

John Butler Trio – HOME (Jarrah Records/MGM)

King Gizzard and The Lizard Wizard – Fishing For Fishies (Flightless Records/Inertia Music)

Paul Kelly – Live At Sydney Opera House (ABC Music/Universal Music Australia)

The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records) 

 

Best Children’s Album

Dan Sultan – Nali & Friends (ABC Music/Universal Music Australia)

Kamil Ellis and Ensemble Offspring – Classic Kids: Music For 

The Dreaming (Australian Broadcasting Corporation)

Regurgitator’s Pogogo Show – The Really Really Really Really Boring Album (ABC Music/Universal Music Australia)

The Beanies – Imagination Station (Kinderling Kids Radio)

The Wiggles – Party Time! (ABC Music/Universal Music Australia) 

 

Best Comedy Release

Arj Barker – Organic (Universal Sony Pictures Home Entertainment)

Carl Barron – Drinking With A Fork (Universal Sony Pictures Home Entertainment)

Chris Lilley – Lunatics (Official Soundtrack) (ABC Music / Universal Music Australia)

Sammy J- Symphony In J Minor (ABC Music / Universal Music Australia)

Veronica & Lewis – Sex Flex: A Rap Guide To Fornication (ABC Music / Universal Music Australia)

 

PUBLIC VOTED AWARDS 

Best Video presented by YouTube Music

Baker Boy – ‘Cool As Hell’ (Danzal Baker/Island Record Australia)

Briggs – ‘Life Is Incredible feat. Greg Holden’ (Adam Briggs/Island Records Australia)

G Flip – ‘Drink Too Much’ (Future Classic)

Guy Sebastian – ‘Choir’ (Sony Music Australia)

Hilltop Hoods – ‘Exit Sign feat. Illy & Ecca Vandal’ (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Jessica Mauboy – ‘Little Things’ (Sony Music Australia)

PNAU – ‘Solid Gold’ (etcetc Music)

Sampa The Great – ‘Final Form’ (Ninja Tune/Inertia Music)

Thelma Plum – ‘Better In Blak’ (Warner Music Australia Pty Ltd)

Tones And I –‘ Dance Monkey’ (Bad Batch Records/Sony Music Australia)  

 

Best Australian Live Act

Amy Shark – Amy Shark Australian Tour (Wonderlick Recording Company)

Baker Boy – Cool As Hell Tour (Danzal Baker/Island Records Australia)

Electric Fields – 2000 And Whatever Tour (Independent/Ditto)

Gang Of Youths – Say Yes To Life Tour (Mosy Recordings/Sony Music)

Hilltop Hoods – The Great Expanse World Tour (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Keith Urban – Graffiti U Tour 2019 (Capitol – Nashville/EMI Music Australia)

King Gizzard and The Lizard Wizard – King Gizzard & The Lizard Wizard Australian Tour 2019 (Flightless Records/Inertia Music)

Midnight Oil – Midnight Oil (Sony Music Australia)

Peking Duk – Peking Duk’s Biggest Tour Ever… So Far (Sony Music Australia)

The Teskey Brothers – The Teskey Brothers – Intimate Venue Tour (Ivy League Records)  

 

Song Of The Year presented by YouTube Music

5 Seconds Of Summer – ‘Easier’ (Interscope/EMI Music Australia)

Amy Shark – ‘Mess Her Up’ (Wonderlick Recording Company)

Birds Of Tokyo – ‘Good Lord’ (EMI Music Australia)

Dean Lewis – ‘7 Minutes’ (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Guy Sebastian –‘ Choir’ (Sony Music Australia)

Hilltop Hoods – ‘Leave Me Lonely’ (Hilltop Hoods/Universal Music Australia)

Kian – ‘Waiting’ (EMI Music Australia)

Morgan Evans – ‘Day Drunk’ (Warner Music Australia Pty Ltd)

Ocean Alley – ‘Confidence’ (The Orchard)

Tones and I – ‘Dance Monkey’ (Bad Batch Records/Sony Music) 

 

Best International Artist

Ariana Grande – Thank U, Next (UNI/UMA)

Billie Eilish – When We All Fall Asleep Where Do We Go (INR/UMA)

Ed Sheeran – No.6 Collaborations Project (ATL/WAR)

George Ezra – Staying At Tamara’s (COL/SME)

Khalid – Free Spirit (RCA/SME)

P!NK – Hurts 2B Human (RCA/SME)

Post Malone – Hollywood’s Bleeding (UNI/UMA)

Shawn Mendes – Shawn Mendes (ISL/UMA)

Taylor Swift – Lover (UNI/UMA)

Travis Scott – Astroworld (SME) 

 

Telstra ARIA Music Teacher of the Year

Antonio Chiappetta (St Andrews College, Marayong, NSW)

Bel Skinner (North Regional TAFE, WA)

Julie Rennick (Gunnedah Conservatorium, NSW)

Lee Strickland (Narbethong State Special School, QLD)

Related articles