News October 12, 2018

Courtney Barnett & Baker Boy lead noms for Age Music Victoria awards; new venue, more cash prizes

Courtney Barnett & Baker Boy lead noms for Age Music Victoria awards; new venue, more cash prizes
Courtney Barnett, Baker Boy

and lead the nominations for the 13th Music Victoria awards with five each.

Laura Jean has four mentions for her fifth studio album Devotion.

Sampa The Great, Camp Cope, Tropical F*ck Storm and Mojo Juju cored three each.

At its launch last evening, it was announced that the awards are moving to a new venue this year, the Melbourne Recital Centre, where it is held on Wednesday, November 21 as part of Melbourne Music Week.

The list of cash prizes for winners has also escalated, with the Victorian government among those coming in for two categories.

It is providing $10,000 for the newly titled Premier’s Prize for the best Victorian album of 2018.

$5,000 is offered for the year’s best Victorian breakthrough.

Minister for creative industries Martin Foley said: “We’re proud to support these awards, and it’s just a small acknowledgement of the economic, social and cultural benefits music brings to our state.”

In addition, new partners Bendigo Bank will provide cash grants to regional winners and The Archie Roach Foundation is sponsoring the new emerging talent category

Co-presented by community radio Triple R 102.7FM and PBS 106.7FM, the evening’s hosts are radio presenters Lyndelle Wilkinson and Chris Gill.

The Hall Of Fame induction is announced in early November.

From now until Friday, November 9, the national public can vote in the 10 publicly-voted categories for best album band. song, solo artist, male musician, female musician, breakthrough act, live band, small venue (under 500 capacity) and large venue (over 500 capacity).

Additionally, 17 industry awards will be handed out, with nominees and winners selected by expert panels of industry heavyweights.

These cover regional music, festivals and genres, with new and updated award categories introduced this year for best reggae & dancehall, best global and best rock/punk.

 LIST OF NOMINEES FOR PUBLIC VOTING

Best Victorian Album of 2018

Camp Cope – How To Socialise & Make Friends

Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel

Laura Jean – Devotion

Rolling Blackouts Coastal Fever – Hope Downs

Sampa The Great – Birds And The Bee9

Best Band

Camp Cope

King Gizzard & The Lizard Wizard

MOD CON

Rolling Blackouts Coastal Fever

Tropical F*ck Storm

Best Song

Baker Boy – Marryuna

Camp Cope – The Opener

Courtney Barnett – Nameless, Faceless

Laura Jean – Girls On The TV

Mojo Juju – Native Tongue

Best Solo Artist

Alex Lahey

Angie McMahon

Baker Boy

Courtney Barnett

Didirri

Laura Jean

Mojo Juju

Sampa The Great

Tash Sultana

Vance Joy

Best Male Musician

Danzal Baker (Baker Boy)

Didirri Peters (Didirri)

Gareth Liddiard (Tropical F*ck Storm)

Jake Robertson (School Damage, Alien Nosejob)

Tom Iansek (No Mono)

Best Female Musician

Courtney Barnett

Erica Dunn (Tropical F*ck Storm, MOD CON, Palm Springs)

Laura Englert (Laura Jean)

Mojo “Juju” Ruiz De Luzuriaga (Mojo Juju)

Sampa Tembo (Sampa The Great)

Best Victorian Breakthrough Act

Angie McMahon

Baker Boy

Kaiit

Mildlife

MOD CON

Best Live Act

Amyl And The Sniffers

Baker Boy

Cable Ties

Courtney Barnett

King Gizzard & The Lizard Wizard

Best Small Venue (under 500 capacity)

The Gasometer, Collingwood

Howler, Brunswick

Northcote Social Club, Northcote

The Old Bar, Fitzroy

The Tote, Collingwood

Best Large Venue (over 500 capacity)

170 Russell, Melbourne

Corner Hotel, Richmond

The Croxton Bandroom, Thornbury

Hamer Hall, Southbank

Melbourne Recital Centre, Southbank

INDUSTRY-VOTED NOMINEES

Best Festival

Gizzfest

Golden Plains

Meredith Music Festival

Sugar Mountain

Wet Fest

Best Regional/Outer Suburban Act

Benny Walker

Freya Josephine Hollick

High Tension

Stonefield

This Way North

Best Regional/Outer Suburban Venue (Over 50 gigs per year)

Barwon Club, South Geelong

Caravan Music Club, Bentleigh East

Karova Lounge, Ballarat

Sooki Lounge, Belgrave

The Workers Club, Geelong

Best Regional/Outer Suburban Venue (Under 50 gigs per year)

Aireys Pub, Aireys Inlet

Blues Train, Queenscliff

Meeniyan Town Hall, Meeniyan

Theatre Royal, Castlemaine

Wandi Pub, Wandiligong

Emerging Talent

Alice Skye

Baker Boy

Kaiit

Oetha

Willow Beats

Best Blues Album

Collard Greens And Gravy – Luedella

Fiona Boyes – Voodoo In The Shadows

Lloyd Spiegel – Backroads

Rhythm X Revival – Rhythm X Revival

Steve Boyd’s Rum Reverie – Hoodoo Hipshake

Best Country Album

Ben Mastwyk & The Millions – Winning Streak

Freya Josephine Hollick – Feral Fusion

Gretta Ziller – Queen Of Boomtown

James Ellis & The Jealous Guys – It’s Ain’t Texas (But It Ain’t Bad)

Michael Waugh – The Asphalt & The Oval

Best Electronic Act

Alice Ivy

Cale Sexton

Corin

Habits

Mildlife

Best Experimental or Avant-Garde Act

Aviva Endean

Maria Moles

MESS Ltd

Nat Grant

Romy Fox

Best Folk or Roots Album

Cat Canteri – Inner North

Lucy Wise – Winter Sun

Luke Plumb & The Circuit – Turn & ReTurn

Michael Waugh – The Asphalt & The Oval

Trouble In The Kitchen – The Score

Best Global Act

Cool Out Sun

Digital Afrika

Mojo Juju

Senegambian Jazz Band

Xylouris White

Best Heavy Album

Dangerous Curves – So Dirty Right

Dream On Dreamer – It Comes And Goes

Encircling Sea – Hearken

High Tension – Purge

YLVA – Meta

Best Hip Hop Act

Baker Boy

Drmngnow

Jordan Dennis

Kaiit

Sampa The Great

Best Jazz Album

30/70 – Elevate

Barney McAll – Hearing The Blood

Menagerie – The Arrow Of Time

Origami – Wu Xing – The 5 Elements

Sam Anning Sextet – Across A Field As Vast As One

Best Reggae and Dancehall Act

Marvin Priest & Rik-E-Ragga

Melbourne Ska Orchestra

Monkey Marc

Ras Jahknow

Yaw Faso

Best Rock/Punk Album

Camp Cope – How to Socialise & Make Friends

Divide and Dissolve – Abomination

Little Ugly Girls – Little Ugly Girls

Sarah Mary Chadwick – Sugar Still Melts In The Rain

Tropical F*ck Storm – A Laughing Death in Meatspace

Best Soul, Funk, RnB Album

30/70 – Elevate

The Bamboos – Night Time People

Billy Davis – A Family Portrait

Mildlife – Phase

Sampa The Great – Birds and The BEE9

Vote at: www.musicvictoria.com.au/votenow

 

Related articles