News October 23, 2015

Tame Impala, KUČKA lead nominations for WA Music Awards

Tame Impala, KUČKA lead nominations for WA Music Awards

Tame Impala and KUČKA lead the nominations for the WA Music Awards with six nominations each.

Pond followed with five, and Tired Lion and San Cisco with four. Coming in with three nominations are Methyl Ethel, Drapht and Koi Child.

The Best Record Label category, presented by The Music Network, will be a toss up between Jarrah, Pilerats, Spinning Top and Walking Horse.

The nominations were voted for by a pool of 700+ music industry members.

The public gets to vote, by Friday October 30, in six categories including Most Popular Live Act, Most Popular Event and Most Popular Video.

The awards are held at Jack Rabbit Slim’s on Thursday November 11.

Tickets are selling fast for the annual WAM Music Conference on November 6 & 7. The conference is part of WAM Festival which this year expands to four days, between Thursday November 5 – Sunday 8.

The full list on WA Music Award nominees is:

 

GENRES & INDUSTRY CATEGORY

BEST ALBUM

Presented by triple j

Methyl Ethel – Oh Inhuman Spectacle

Pond – Man It Feels Like Space Again

San Cisco – Gracetown

Tame Impala – Currents

BEST EP

Presented by Shiny Rabbit

Coin Banks – Tails

KUČKA – Unconditional

Our Man In Berlin – Spirit Down

Tired Lion – Figurine

BEST SINGLE

Presented by Jimmy’s Den

Joni In The Moon – War And Porn

Methyl Ethel – Twilight Driving

Tame Impala – Let It Happen

Tired Lion – I Don’t Think You Like Me

BEST RECORD LABEL

Presented by The Music Network

Jarrah

Pilerats

Spinning Top

Walking Horse

MANAGEMENT AWARD

Presented by Association Of Artist Managers (AAM)

Aarom Wilson

Jacob Snell

Matt Johnson

Philip Stevens

Xanthea O’Connor

MEDIA AWARD

Presented by Alcohol. Think Again

Bob Gordon (X-Press Magazine)

Caitlin Neinaber (RTRFM)

Daniel Cribb (TheMusic.com.au)

John McGlue (ABC 720 Perth)

Troy Mutton (Pilerats)

GOLDEN WAMi

Presented by City Of Perth

Andrew Ryan

Bob Gordon

Jason Cleary

Matt Johnson

Scott Adam

BEST BLUES / ROOTS ACT

Presented by Clancy’s Fremantle

Andrew Winton

Morgan Bain

Old Blood

The Floors

BEST PUNK ACT

Presented by RTRFM

Scalphunter

Shit Narnia

Statues

The Decline

BEST COUNTRY ACT

Presented by 720 ABC Perth

Codee-Lee

Davey Craddock & The Spectacles

Ralway Bell

Ruby Boots

The Wilds

BEST ELECTRONIC ACT

Presented by Pilerats

Catlips

KUČKA

Sable

Slumberjack

Ta-ku

BEST EXPERIMENTAL ACT

Presented by Sonic Lolly

Decibel

KUČKA

Mei Saraswati

Original Past Life

Usurper Of Modern Medicine

BEST FOLK ACT

Presented By Nannup Music Festival

Jacob Diamond

David Craft

Patient Little Sister

Galloping Foxleys

BEST INDIGENOUS ACT

Presented by Noongar Radio

Gina Williams & Guy Ghouse

Fred Ryan

John Bennett

Stephen Pigram

Zeke

BEST JAZZ ARTIST

Presented by Perth Jazz Society & The Ellington

Ben Vanderwal

Daniel Susnjar

Jamie Oehlers

Tom O’Halloran

BEST METAL / HEAVY ACT

Presented by Worldwide Printing Solutions

Drowning Horse

Earth Rot

Förstöra

Voyager

BEST POP ACT

Presented by Alberts

Joni In The Moon

KUČKA

Methyl Ethel

San Cisco

BEST ROCK ACT

Presented by Tone Deaf

The Love Junkies

Tired Lion

Pond

Tame Impala

BEST URBAN ACT

Presented by The Poster Girls

Coin Banks

Drapht

Koi Child

Mathas

Odette Mercy & Her Soul Atomics

BEST WORLD MUSIC ACT

Presented by Lotterywest

Daniel Susnjar Afro Peruvian Jazz

Eduardo Cossio Quartet

Grace Barbé

Juliana Areias

Gina Williams & Guy Ghouse

WA MUSIC CRAFT CATEGORIES

BEST SOUND ENGINEER (live)

Presented by RTRFM

Adam Round

Chris Wright

Ian Stuart

Jay Brandner

Kasey Veryzer

BEST SOUND ENGINEER (studio)

Presented by TheMusic.com.au

Andy Lawson

Dan Carroll

Joel Quartermain

Kevin Parker

Matt Giovannangelo

BEST ELECTRONIC PRODUCER

Presented by Cool Perth Nights

Ashley Hosken (Diger Rokwell)

Laura Jane Lowther (KUČKA)

John Dewhurst (Sable)

Regan Mathews (Ta-ku)

BEST MALE VOCALIST

Presented by The West Australian

Jacob Diamond

Jake Webb (Methyl Ethel)

Kevin Parker (Tame Impala)

Morgan Bain

BEST FEMALE VOCALIST

Presented by The AU Review

Ama Quinsee (Legs Electric)

Joni Hogan (Joni In The Moon)

Ofa Fotu (Odette Mercy & Her Soul Atomics)

Sophie Hopes (Tired Lion)

BEST GUITARIST

Presented by X-Press Magazine

Ben Witt

Cameron Nicholas (Cold Fate, Silent Knight)

Lee Jones (Ruby Boots)

Luke Dux (The Floors, The Wilds, Timothy Nelson & The Infidels, The Wishers, Davey Craddock & The Spectacles, Flooded Palace, Dom Mariani & The Majestic Kelp, Atomic Lunchbox)

Mitch McDonald (The Love Junkies)

BEST BASSIST

Presented by Alex Hotel

Alex Canion (Voyager)

John Brown (Mei Saraswati, Boom! Bap! Pow!)

Roy Martinez

Ryan Dux (The Floors, The Kill Devil Hills)

Sara McPherson (Rag N’ Bone)

BEST DRUMMER

Presented by Audiofly

Ashley Doodkorte (Voyager, The Floors, Will Stoker & The Embers)

Elle Walsh (The Love Junkies)

Liam Young (Puck, Skullcave)

Louis Rando (Malignant Monster, The Furor)

Elliott Smith

BEST KEYS / SYNTH ARTIST

Presented by Music Feedback

Gordan Cant (The Amani Consort)

Jake Steele (Tobacco Rat, Yarkhob, KUČKA)

Ron Pollard (Tangled Thoughts Of Leaving)

Tara John (Joni In The Moon)

PUBLIC VOTED CATEGORIES

MOST POPULAR ACT

Presented by Perth Theatre Trust

Drapht

KUČKA

Pond

San Cisco

Tame Impala

Tired Lion

MOST POPULAR NEW ACT

Presented by Sunset Events

Catlips

Elk Road

GRRL PAL

Jacob Diamond

Koi Child

Mosquito Coast

Troye Sivan

MOST POPULAR LIVE ACT

Presented by Perth Arena

Gyroscope

Jebediah

Karnivool

Pond

San Cisco

Tame Impala

MOST POPULAR MUSIC VIDEO

Presented by 303Lowe

Drapht – Dancin’ John Doe

Koi Child – Black Panda

Pond – Zond

Tame Impala – Let It Happen

John Butler Trio – Spring To Come

KUČKA – Divinity

MOST POPULAR VENUE

Presented by X-Press Magazine

Amplifier / Capitol

Jack Rabbit Slim’s

Jimmy’s Den

Mojo’s Bar

The Bird

The Rosemount

MOST POPULAR MUSIC EVENT

Presented by Moshtix

RTRFM’s In The Pines

St. Jerome’s Laneway Festival

Southbound

Camp Doogs

State Of The Art

Wave Rock Weekender

 

WAM Festival Facebook

Related articles