News October 4, 2018

ARIA announces nominees for artisan, fine arts and comedy

ARIA announces nominees for artisan, fine arts and comedy

Amy Shark, Gurrumul and Ball Park Music are across all three artisan nominations announced this morning.

ARIA chairman Denis Handlin AO, congratulated the nominees saying, “ is delighted to present these awards and to recognise the highly talented Australian musicians, artists and artisans across the diversity of the seven award categories.”

These wins will be announced at the Art Gallery of NSW on Thursday October 11, where the 2018 ARIA Awards will officially be launched.

These lead into ARIA week festivities from Sunday, November 18 right into the Awards on Wednesday, November 28 at the Star Event Centre in Sydney, to be broadcast on Nine.

This year, Swarovski and Pepsi Max return as partners for the ARIA Red Carpet, while the official ceremony sees the return of continuing partners the NSW Government via its tourism and major events agency Destination NSW, The Nine Network, Telstra and PPCA.


2018 ARTISAN AWARDS, NOMINATED ARTISTS

Best Cover Art

Steve Wyper for Love Monster (Wonderlick)

Dean Hanson for Good Mood (Stop Start/Inertia)

Caiti Baker for – Djarimirri (Child of the Rainbow) (SFM/MGM)

Ben Lopez for Tash Sultana – Flow State (Lonely Lands/Sony Music)

Jonathan Zawada for The Presets – Hi Viz (Modular/EMI)

Engineer Of The Year

Dann Hume & M Phazes for Amy Shark – I Said Hi  (Wonderlick)

Sam Cromack for Ball Park Music – Good Mood (Stop Start/Inertia)

Burke Reid for Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel (Milk!/Remote Control)

Ted Howard, Robin Mai & Matthew Cunliffe for Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow) (SFM/MGM)

Holly Rankin, Xavier Dunn, John Castle for Jack River – Sugar Mountain (I OH YOU)

Producer Of The Year

Dann Hume & M Phazes for Amy Shark – I Said Hi (Wonderlick)

Ball Park Music for Ball Park Music – Good Mood (Stop Start/Inertia)

Courtney Barnett, Dan Luscombe & Burke Reid – Tell Me How You Really Feel (Milk!/Remote Control)

Michael Hohnen for Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow) (SFM/MGM)

Tash Sultana for Tash Sultana – Flow State (Lonely Lands/Sony Music)


FINE ARTS AWARDS, NOMINATED ARTISTS

Best Classical Album

Greta Bradman, Adelaide Symphony Orchestra, Adelaide Chamber Singers, Luke Dollman – Home (Decca Classics/Universal)

Ray Chen – The Golden Age (Decca Classics/Universal)

Sally Whitwell – Philip Glass: Complete Etudes For Solo Piano (ABC Classics/Universal)

Slava Grigoryan – Bach Cello Suites Volume II (ABC Classics/Universal)

Tamara-Anna Cislowska, Tasmanian Symphony Orchestra, Johannes Fritzsch – Into Silence: Part|Vasks|Gorecki|Pelecis (ABC Classics/Universal)

Best Jazz Album

Barney McAll – Hearing The Blood (Extra Celestial Arts)

Elixir feat. Katie Noonan – Gratitude And Grief (KIN Music/Universal)

Jake Mason Trio – The Stranger In The Mirror (Soul Messin’ Records/Inertia Music)

James Morrison, Patti Austin, Melbourne Symphony Orchestra/Benjamin Northey – Ella And Louis (ABC Jazz/Universal)

Jonathan Zwartz – Animarum (Jonathan Zwartz/Planet/MGM)

Best World Music Album

Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow) (SFM/MGM)

Joseph Tawadros – The Bluebird, The Mystic and The Fool (Independent/Planet)

Melbourne Ska Orchestra – Ska Classics (ABC Music/FOUR FOUR/Universal)

Mista Savona – Havana Meets Kingston (ABC Music/Universal)

Xylorious White – Mother (ABC Music/Universal)


BEST COMEDY RELEASE, NOMINATED ARTISTS

Akmal Saleh – Transparent (Universal Sony Pictures)

Aunty Donna – Aunty Donna The Album (etcetc Music)

Lawrence Moony – Moonman (Universal Sony Pictures)

Luke Heggie – Tipra (Century)

Bridie and Wyatt, Tonightly with Tom Ballard  – Sex Pest (ABC Music/Universal)

Related articles